Prawo karne wobec upiorów przeszłości
Prawo karne wobec upiorów przeszłości
JANUSZ KOCHANOWSKI
Zagadnienie odpowiedzialności za zbrodnie systemów totalitarnych nie ma charakteru specyficznie polskiego. Na przełomie lat 90. można było wymienić przynajmniej 28 byłych reżimów (głównie południowoamerykańskich, wschodnioeuropejskich i afrykańskich), które stanęły w obliczu problemu rozliczenia zbrodni przeszłości.
Sposób rozwiązania kwestii odpowiedzialności za system komunistyczny i jego zbrodnie zależał i zależy od określonego układu sił politycznych oraz istniejących koncepcji prawnych. Zachodzi między nimi również zależność odwrotna, gdyż koncepcje te służą z kolei dalszemu umocnieniu czy też zakonserwowaniu tego układu.
W Polsce symboliczna "gruba kreska", które to słowa pierwszego niekomunistycznego premiera T. Mazowieckiego stały się synonimem późniejszej praktyki, oraz hasła: "Należy wybierać między logiką pojednania a logiką sprawiedliwości", "Patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość" i "Ocenę przeszłości pozostawić historykom oraz wyborcom", a także twierdzenie, że "wszyscy byli zabrudzeni", były i są najczęściej powtarzanymi uzasadnieniami mającymi służyć wyłączeniu czy też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta