Nie tylko zmiana nazwy
Nie tylko zmiana nazwy
Upadłość Huty Częstochowa, jednej z najnowocześniejszych w Polsce jest przesądzona. W jej miejsce powstanie nowa firma. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez "Rzeczpospolitą" jest to uzgodnione z Unią Europejską, gdyż zmniejszy koszty restrukturyzowania hut przez państwo.
Huta jest największym pracodawcą w Częstochowie. Wraz z 12 spółkami córkami, zatrudnia ponad 5,5 tys. osób i ma ponad 6-proc. udział w produkcji stali. Właścicielem Huty Częstochowa jest skarb państwa. Jej długi sięgające 1,2 mld zł są większe od wartości majątku spółki. Dlatego zarząd zmuszony był do zgłoszenia wniosku o upadłość.
Różne warianty
Ministerstwo Gospodarki, rozważając wszystkie związane z upadłością możliwości, szukało takiej, w której rentowne części huty mogłyby produkować dalej. W efekcie powstanie spółka Huta Stali Częstochowa, która wydzierżawi majątek pozostały po upadłym przedsiębiorstwie.
Jeszcze przed dwoma tygodniami Ministerstwo Gospodarki brało pod uwagę dwa rozwiązania: przejęcie akcji huty przez wierzycieli lub ogłoszenie upadłości, która jednak nie miałaby oznaczać zaprzestania produkcji. Majątek huty miałaby dzierżawić nowo zawiązana spółka, w której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta