Najbardziej osobista opowieść
- Joanna Olczak-Ronikier (sylwetka) Najbardziej osobista opowieść
Laureatka nie kryła radości po ogłoszeniu werdyktu jury. Obok niej Marcin Świetlicki, jeden z nominowanych do nagrody.
Fot. Jakub Ostałowski
Joanna Olczak-Ronikier została laureatką Nagrody Literackiej Nike 2002. Statuetkę greckiej bogini i czek na 100 tys. zł otrzymała za opowieść o XIX- i XX-wiecznych losach swej rodziny - "W ogrodzie pamięci" - wydaną nakładem Znaku. Jest szóstą laureatką najwyższej nagrody literackiej w Polsce, po Wiesławie Myśliwskim, Czesławie Miłoszu, Stanisławie Barańczaku, Tadeuszu Różewiczu i Jerzym Pilchu.
- Moja książka jest rodzajem hołdu złożonego polskiej inteligencji żydowskiego pochodzenia - powiedziała laureatka Nike 2002. - Służyła ona Polsce w sposób niesłychanie twórczy i zostawiła ślady w polskiej kulturze.
Przewodnicząca jury, prof. Maria Janion w krótkiej laudacji podkreśliła, że książką "W ogrodzie pamięci" Joanna Olczak-Ronikier wskrzesiła powieść-rzekę jako gatunek literacki.
- Gdy oglądamy tę panoramę zawiłych losów ludzkich, całą galerię twórczych kobiet, historię wydawców Żeromskiego i Dąbrowskiej, śledzimy jednocześnie dramat asymilacji żydowskiej inteligencji w Polsce. Wielokrotnie odrzucanej i niedocenianej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta