Kto posłucha NIK; Powody do niepokoju
Kto posłucha NIK
W ubiegłym roku NIK przedstawiła 136 wniosków dotyczących pilnej potrzeby zmiany prawa. Zaledwie 22 zostały zrealizowane w całości, a 12 częściowo.
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
KOMENTARZ - Powody do niepokoju
JANUSZ WOJCIECHOWSKI, WICEMARSZAŁEK SEJMU
Wnioski NIK dotyczące naprawy złego prawa rzeczywiście nikną gdzieś w kolejnych raportach. Obawiam się, że niewielu posłów zwraca na nie uwagę. Rząd też na ogół zdawkowo na nie odpowiada i po jakimś czasie się o nich zapomina. Potrzebny jest jakiś mechanizm, żeby do tego co jakiś czas wracać. Rozwiązanie takie powinno się jednak znaleźć nie w ustawie o Radzie Ministrów, jak proponowali posłowie PiS, lecz w ustawie o NIK. Zmuszałoby to z jednej strony NIK do wyważonego formułowania tych wniosków, a z drugiej rząd do zajmowania konkretnego stanowiska w tych sprawach. Zarzut, że stanowiłoby to naruszenie równowagi władz, nie wydaje się słuszny, chodzi bowiem tylko o ustosunkowanie się rządu do postulatów.
Również Sejm co jakiś czas powinien dokonywać przeglądu wniosków NIK. W najbliższych miesiącach planujemy debatę na temat realizacji wniosków NIK dotyczących przeciwdziałania korupcji.
MIROSŁAW SEKUŁA, PREZES NIK...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta