Poradnik budowlany (50), Gdy deweloper się spóźnia... (7)
Gdy zamiast betonu są stare gazety
Oto kolejny odcinek naszego poradnika, który ukazuje się co tydzień. W ten sposób tworzymy elementarz dla osób planujących budowę, remont lub nową aranżację mieszkania. Dziś Adam Białek, dyrektor Warszawskiego Centrum Doradztwa Budowlanego Atlas, mówi o materiałach służących do wykończenia ścian.
Wiele osób pyta, jak przeprowadzić remont w domach z wielkiej płyty. Pękające ściany i sufity, sypiący się tynk przy oknach i drzwiach, krzywe ściany konstrukcyjne - oto obraz, który ukazywał się oczom lokatorów po kilku latach użytkowania mieszkań. Winą należy obarczyć wykonawców. Między płytami były szczeliny, które powinny być zalane betonem. Po odkuciu kolejnych warstw tynku często okazywało się, że robotnicy wpychali w te szczeliny stare gazety i worki po cemencie.
Z tego samego powodu tworzyły się na suficie głębokie rysy. Nagminnie używano też słabych tynków wapienno-cementowych. Spękania na suficie powstawały z powodu tzw. klawiszowania płyt stropowych, kładzionych bez wylewki betonowej. Remontując dom lub mieszkanie, trzeba więc odkuć ścianę, odpylić, wyjąć wszystkie znalezione w szczelinach śmieci i zagruntować ścianę lub sufit w celu zmniejszenia chłonności elementów betonowych. W szczeliny należy upchać mocno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta