Kontrowersje podatkowe
Kontrowersje podatkowe
RYS. JACEK FRANKOWSKI
MARCIN CHOMIUK JÓZEF BANACH
Przepisy o VAT dotyczące działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorstwo zagraniczne w formie oddziału nie są klarowne.
Władze skarbowe prezentują rozbieżne stanowiska w kwestii, czy rejestracja polskiego oddziału firmy zagranicznej dla potrzeb VAT jest rejestracją firmy macierzystej (centrali), czyli centrala i oddział są jedynym podatnikiem, czy też centralę oraz jej zarejestrowany w Polsce oddział należy traktować jako odrębne podmioty. Tymczasem od odpowiedzi na te pytania zależy, czy wewnętrzne przepływy towarów oraz czynności podejmowane przez centralę na rzecz oddziału i na odwrót są opodatkowane polskim VAT.
Niestety, wątpliwości w tym zakresie spotęgowały rozbieżne wyroki Sądu Najwyższego oraz warszawskiego NSA.
W wyroku z 9 lipca 2002 r. SN uznał, że oddział może być za zgodą właściwego urzędu skarbowego odrębnym od osoby prawnej (centrali) podatnikiem VAT. Jednak status ten zachowa jedynie w ramach transakcji z innymi oddziałami przedsiębiorstwa, ale nie z zakładem głównym - centralą. Tymczasem NSA w wyroku z 18 czerwca 2002 r. przyjął, że polski oddział zagranicznego przedsiębiorstwa - zarejestrowany w Polsce dla potrzeb VAT - jest odrębnym od centrali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta