Tani, wygodny, nie dla bogatych
Tani, wygodny, nie dla bogatych
Problemy z dostarczeniem odpowiednich dokumentów potrzebnych do uzyskania kredytu studenckiego mogą mieć osoby znajdujące się w nietypowych sytuacjach. Na przykład jeśli ktoś założył własną rodzinę, ale nie jest samodzielny finansowo, musi dostarczać zaświadczenia o dochodach rodziców, nawet gdy nie utrzymuje z nimi kontaktu.
Na pytania, które otrzymaliśmy po ukazaniu się artykułu o kredycie studenckim ("MP", 4.10.2002), odpowiada Barbara Chechłacz, specjalista w Departamencie Bankowości Detalicznej Centrali BGŻ.
- Jestem studentem ostatniego roku studiów dziennych. Podobno istnieje możliwość umorzenia część kredytu tym studentom, którzy osiągnęli dobre wyniki w nauce. Co należy zrobić, aby z tego skorzystać? Czy są jakieś odgórne ustalenia czy też decyduje o tym uczelnia?
Kredytobiorcom, którzy kończąc studia znaleźli się w grupie 5 proc. najlepszych absolwentów, umarzanych jest 20 proc. kredytu. Chodzi jednak o najlepszych absolwentów uczelni, a nie wydziału czy kierunku. Umorzenia dokonuje bank na wniosek studenta potwierdzony przez szkołę wyższą. Kryteria, według których wybierani są najlepsi absolwenci, ustalane są przez organ szkoły wyższej. Mogą one być różne na poszczególnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta