Rzecznik tolerancji
Rzecznik tolerancji
Gdy wybuchły napięcia związane z Karmelem oświęcimskim, ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki poprosił Stefana Wilkanowicza, aby pomógł zażegnać ten konflikt
(c) ŁUKASZ TRZCIŃSKI
Przyjaciele mówią o nim, że patrzy na świat z ciekawością i wiarą dziecka, iż można ten świat uczynić lepszym. Rzecznik tolerancji i zrozumienia innych - takim jest Stefan Wilkanowicz, gdy stara się łagodzić i zapobiegać konfliktom dotyczącym obozu Auschwitz-Birkenau, jak i w licznych inicjatywach Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak.
Urodzonego w 1924 roku w Warszawie Wilkanowicza kształtowało najpierw gimnazjum księży marianów, już wówczas zaangażowanych w działania ekumeniczne. Za przynależność do Sodalicji Mariańskiej Akademików w Warszawie był w 1950 r. przez siedem miesięcy więziony przez władze stalinowskie. Skończył studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz inżynierskie na Politechnice Warszawskiej. Potem trafił do Krakowa, był redaktorem katolickiego "Znaku" i "Tygodnika Powszechnego".
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta