Zgoda warunkowa
- Komentarz: Trudne czasy dla integracji Zgoda warunkowa
JĘDRZEJ BIELECKI
Z BRUKSELI
Holandia poprze zakończenie w tym roku negocjacji członkowskich z Polską i 9 innymi kandydatami do Unii Europejskiej, jeśli warunki członkostwa zostaną zaostrzone. Podczas wczorajszej debaty parlamentarnej przeciwna temu była tylko populistyczna Lista Pima Fortuyna (PFL).
Spotykający się dzisiaj w Brukseli przywódcy "15" mają wskazać, które kraje w 2004 roku przystąpią do Unii. Decyzja musi zostać podjęta jednomyślnie. Jednak tymczasowy rząd Holandii oświadczył, że nie będzie mógł jej podjąć bez poparcia parlamentu, bo ma prawo tylko do rozstrzygania spraw bieżących.
Kandydatom - przede wszystkim Polsce, Słowacji, Łotwie i Litwie - nie szczędzono krytycznych uwag za stan przygotowań. Dlatego zgodę parlamentu obwarowano wieloma warunkami. Deputowani CDA, największej partii chadeckiej (43 mandaty w 150-osobowej Izbie Drugiej), uznali, że tylko dobrze przygotowani kandydaci będą mogli przystąpić do określonych obszarów polityki wspólnotowej. Oznacza to, że jeśli któryś z nich nie wywiąże się z zobowiązań, np. w dziedzinie bezpieczeństwa żywności, nie będzie mógł eksportować do Unii swoich towarów ani korzystać z wielu dotacji w ramach
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta