Odrębne instytucje, choć często idą w parze
Odrębne instytucje, choć często idą w parze
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ANTONI BOJAŃCZYK
Głośno ostatnio o abolicji w związku ze skierowaną przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego ustawą o abolicji podatkowej. Warto więc przypomnieć, czym właściwie jest abolicja, czym różni się od amnestii oraz jakie są jej najistotniejsze konsekwencje prawne.
Pojęcie "amnestia" (pochodzenia greckiego) oznacza niepamięć, zapomnienie. Jego łacińskim odpowiednikiem jest "oblivio"; w prawie rzymskim lex oblivionis to ustawa amnestyjna. Z kolei abolicja to wyraz o korzeniach łacińskich. W Rzymie oznaczał on umorzenie, puszczenie w niepamięć. Mianem abolitio criminalis prawo rzymskie określało umorzenie procesu o zbrodnię, określeniem abolitio publica - generalną abolicję zarządzaną przez cesarza z okazji szczęśliwego wydarzenia lub obchodów.
Zbiorowy akt łaski
We współczesnej teorii prawa amnestia to generalny (zbiorowy) akt łaski. Polega on na ustawowym darowaniu albo złagodzeniu orzeczonych kar za daną kategorię czynów zabronionych (przestępstw, wykroczeń), w zależności od surowości orzeczonej kary, jej wysokości, kategorii sprawców itp. Rzecz jasna kryteria te mogą być - i są - stosowane w rozmaitych układach (samodzielnie, łącznie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta