Obrona polega na prawdzie
Obrona polega na prawdzie
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Dlaczego historię piszemy wciąż od nowa? To sprawa nowych pytań, nowych metod czy nowych źródeł? Czy można jeszcze odkryć nowe źródła do dziejów średniowiecza?
JERZY KŁOCZOWSKI: Ależ tak, odkrywa się nowe źródła. Albo na nowo wykorzystuje znane. Dwadzieścia lat temu nie umieliśmy dokładnie datować początków Polski. Dzięki postępowi technicznemu mogliśmy ustalić, kiedy ścięto dęby użyte do zbudowania grodu w Gnieźnie: około 940 roku. To pozwoliło na nowo spojrzeć na proces powstawania państwa polskiego. Na komputerze można policzyć, ile razy jakie słowa występują w tekstach średniowiecznych. Przynosi to rewelacyjne wyniki, pozwala badać przemiany świadomości. Jesteśmy obecnie u progu jakościowego wręcz skoku w rozwoju badań historycznych.
Ale historia zawsze, od dwóch i pół tysiąca lat, była refleksją, która się rozwija. Historia ma ułatwiać zrozumienie świata. Dlatego każde pokolenie musi jej postawić własne pytania.
Nagrodę imienia Jerzego Giedroycia - za działalność w imię polskiej racji stanu - "Rzeczpospolita" ustanowiła w 2001 roku
W pierwszej edycji laureatem został profesor KUL Jerzy Kłoczowski,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta