Ofiary Wilhelma Gustloffa
Ofiary Wilhelma Gustloffa
JERZY ŁUKOSZ
Czy wolno już mówić o Niemcach jako ofiarach II wojny światowej? Czy wciąż są tylko i jednoznacznie winowajcami? Rozpętana powieścią Grassa publiczna debata wydaje się prowadzić do konkluzji: ofiary siebie samych chcą dziś mówić o swoim losie nie tylko jak o losie niemieckim - tego nie da się wyrwać z historycznego kontekstu - ale i losie człowieka.
Pisarz z Gdańska, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1999 roku, nie mógł nie napisać tej powieści. Wszak to fragment dziejów jego małej ojczyzny, której od z górą 40 lat stawia literacki monument. Dziejów, jak pokazuje, naznaczonych po stronie niemieckiej nie tylko winą.
30 stycznia 1945 roku (mijało dokładnie 12 lat od przejęcia władzy przez nazistów) radziecka łódź podwodna zatopiła niemiecki statek spacerowy "Wilhelm Gustloff". Na pokładzie było ponad dziewięć tysięcy pasażerów, którzy uciekali przed zwycięskimi armiami. Większość z nich, w tym dzieci i kobiety, utonęła.
Nowa powieść Güntera Grassa to swoista kronika wydarzeń prowadzących do katastrofy. Narratorzy dochodzą jej motywów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta