Insurgenci i sekretarze
Insurgenci i sekretarze
(c) STASYS EYDIGREVICIUS
PAWEŁ MACHCEWICZ
Jeżeli przed1989 rokiem istniały jakiekolwiek szanse wybicia się na niepodległość lub poszerzenia zakresu swobód obywatelskich i narodowych, to zostały one zaprzepaszczone nie przez oportunizm i kunktatorstwo społeczeństwa - jak twierdzi Ryszard Terlecki - lecz w wyniku zaniechań polskich komunistów.
Czy Polacy mogli wybić się na niepodległość, a przynajmniej uzyskać znacznie większy zakres swobód wewnętrznych i narodowej autonomii już kilka dziesięcioleci przed annus mirabilis 1989, kiedy rozpadło się sowieckie imperium w Europie Środkowowschodniej - pyta Ryszard Terlecki ("Kapitulacja na własne życzenie", "Plus Minus" z 9-11 listopada). Nasza wiedza o intencjach Moskwy, jej relacjach z partiami, wojskiem i aparatem bezpieczeństwa w krajach satelickich jest jeszcze zbyt niepełna, by z góry odrzucać tak postawione pytanie.
W połowie lat dziewięćdziesiątych w rosyjskich archiwach odkryto nieformalny stenogram z posiedzeń kremlowskiego kierownictwa (tzw. notatki Malina - od nazwiska sporządzającego je kierownika Wydziału Organizacyjnego KC KPZR), odbywających się na przełomie października i listopada 1956 r. Ku zdumieniu historyków uważających, że stłumienie siłą rewolucji węgierskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta