Fuzje firm po nowemu
Fuzje firm po nowemu
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
ANNA FORNALCZYK
Pakiet reform dotyczących kontroli koncentracji przedsiębiorstw, jaki na początku listopada ogłosił unijny komisarz ds. konkurencji, Mario Monti, przewiduje szersze stosowanie kryteriów ekonomicznych przy ocenie takich transakcji, a także wprowadzenie bardziej elastycznych procedur. Te zmiany, jeśli wejdą w życie, będą dotyczyć także polskiego rynku, zwłaszcza że propozycje Montiego obejmują też sposób współpracy Komisji Europejskiej i narodowych organów ochrony konkurencji przy ocenie koncentracji przedsiębiorstw
Ostatnie wyroki Trybunału Europejskiego uchylające decyzje KE w sprawach Airtour/First Choise, Schneider/Legrand i Tetra Laval/Sidel zawierają wiele krytycznych stwierdzeń dotyczących sposobu przygotowania tych decyzji. Odnosi się to zarówno do metodologii oceny skutków rynkowych planowanych transakcji kapitałowych, jak i proceduralnych uchybień popełnionych przez urzędników Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji (DGK). Wyroki te potwierdzają potrzebę wprowadzenia zmian przygotowywanych od roku przez KE.
W grudniu 2001 roku Komisja opublikowała dokument roboczy (Green Paper) i zwróciła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta