Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mama, tata i reszta

20 stycznia 2003 | Nasza Europa | JD
źródło: Nieznane

RODZINA WE WSPÓLNOCIE Jednolita polityka rodzinna w Unii nie istnieje, a rodzina to strefa prywatna i... sprawa kontrowersyjna

  • A jak jest u nas?
Mama, tata i reszta

RYS. ANDRZEJ JACYSZYN

JERZY DOMAGAłA

Od razu trzeba też wyraźnie powiedzieć: wstąpienie do Unii nie poprawi automatycznie, z dnia na dzień, sytuacji polskiej rodziny z racji li tylko przyjęcia regulacji wspólnotowych. Te bowiem nie są w znaczący sposób korzystniejsze od istniejących w Polsce. W ogóle Unia rodziną zajmuje się mało.

Przez wiele lat uważano - i taki pogląd dominuje do dziś - że rodzina to sfera prywatności i nie należy zajmować się nią na forum ogólnoeuropejskim. Efekt: choć rodzina podlega ochronie w prawie międzynarodowym i wspólnotowym: m.in. w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, Europejskiej Karcie Społecznej i Paktach Praw Człowieka, a zapisy chroniące rodzinę znajdują się w konstytucjach poszczególnych państw "15", nie istnieje ujednolicona polityka rodzinna na szczeblu unijnym. Każde państwo kultywuje odrębną tradycję i model rodziny.

Brak kompetencji

Problematyka społeczna w ogóle powoli i z trudem torowała sobie drogę we wspólnocie. Najpierw, po powstaniu EWG, zajmowano się głównie prawami pracowniczymi i obywatelskimi. Sądzono, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2827

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament