Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędne przesłanki, błędne wnioski

20 stycznia 2003 | Publicystyka, Opinie | TK
źródło: Nieznane

Polemika Przewaga USA nad Niemcami wynika z tego, że Amerykanin pracuje 1950 godzin rocznie, Niemiec zaś około 350 godzin mniej

Błędne przesłanki, błędne wnioski

RYS. MIECZYSŁAW OWCZAREK

TADEUSZ KOWALIK

Uważam artykuł Jana Szomburga ( "Strategia integracji i rozwoju", "Rzeczpospolita", 16.12.2002 r. ) za bardzo cenny, gdyż próbuje podjąć pomijane dotąd ustrojowe problemy Unii Europejskiej. Opiera się jednak, w moim przekonaniu, na dwóch przesłankach, którym przeczą fakty. Dlatego propozycje jego są również błędne.

Przesłanka pierwsza to nadmierny interwencjonizm Unii Europejskiej. Według Szomburga "(Unia Europejska) jedną nogą jest już w świecie globalnej konkurencji, drugą w starych systemach regulacyjno-instytucjonalnych, w starej mentalności i w dziś już nieskutecznych wzorcach interwencjonizmu państwowego".

Druga przesłanka: wskutek nadmiernego interwencjonizmu gospodarka UE rozwija się wolniej niż gospodarka amerykańska ("Niska konkurencyjność systemowa spowodowała, że w latach 90. unijna Europa rozwijała się wolniej od USA").

Szomburg ma nawet za złe, że w Unii Europejskiej wydaje się znacznie więcej na pomoc publiczną -1,25 proc. PKB (w USA tylko 0,25 proc.), co ma "zakłócać racjonalną alokację kapitału".

Na tych dwóch...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2827

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament