Trzy władze, a może nawet więcej
Trzy władze, a może nawet więcej
LECH GARDOCKI
Konstytucja naszego państwa wymienia trzy władze - ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą - między którymi powinna być utrzymywana równowaga (art. 10).
Dodatkowo podkreśla się, że "Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz" (art. 173). O mediach mówi się w ustawie zasadniczej tylko tyle, że zapewnia się im wolność (art. 14), ale nie bez racji przyjęło się nazywać media czwartą władzą. Ta czwarta władza jest rzeczywistością, chociaż ma charakter niesformalizowany.
Jej oddziaływanie nie polega na wydawaniu prawnie wiążących poleceń, ale na możliwości mobilizowania opinii społecznej, z którą pozostałe władze się liczą i powściągają swoje skłonności do nadużywania uprawnień albo przeciwnie - dopiero media zaczynają budzić je z przyjemnej drzemki i skłaniają do zajęcia się na przykład jakąś aferą lub stanem bezpieczeństwa publicznego w określonej miejscowości. Niestety, czasem czwarta władza nie może się powstrzymać od manipulowania opinią publiczną. Do tego tematu kiedyś wrócę na podstawie własnych doświadczeń. Bo chyba warto się zastanowić, w kontekście czwartej władzy, nad znanym powiedzeniem lorda Actona, że każda władza demoralizuje.
Pewnie można by wymienić jeszcze dalsze władze nieformalne, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta