Sprzedający telefony komórkowe mają nad czym się głowić
Sprzedający telefony komórkowe mają nad czym się głowić
TOMASZ L. KRAWCZYK
Unijne prawo bezwzględnie zakazuje praktyk ograniczających wolną konkurencję. Dotyczy to także tzw. porozumień wertykalnych o warunkach sprzedaży, zawieranych przez firmy funkcjonujące na innych poziomach łańcucha dystrybucji towarów lub usług. Może to być przykładowo umowa między operatorem sieci GSM a jego dealerem bądź agentem.
Zgodnie z unijnymi przepisami zakazane jest zawieranie między przedsiębiorstwami porozumień, które wpływają na obroty handlowe we Wspólnocie i których celem jest zapobieżenie, ograniczenie lub naruszenie warunków konkurencji. Będą to na przykład porozumienia, które: ustalają ceny zakupu lub sprzedaży; dokonują podziałów rynku; uzależniają zawarcie umowy od zaakceptowania przez drugą stronę dodatkowych obowiązków niezwiązanych z umową. Tego typu umowy mogą być uznane za nieważne. Sankcja ta nie jest stosowana do porozumień, które przyczyniają się do usprawnienia produkcji lub dystrybucji towarów albo promują postęp techniczny lub ekonomiczny, a jednocześnie udostępniają konsumentom korzyści wynikające z ich postanowień. Porozumienia takie nie mogą jednak nakładać na przedsiębiorstwa ograniczeń, które nie są konieczne do osiągnięcia wskazanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta