Kreują i niszczą
Kreują i niszczą
KRYSTYNA GRZYBOWSKA
Dzięki mediom współczesny człowiek pozostaje dzieckiem, poznając świat i wydarzenia z obrazka na ekranie. Z nim się identyfikuje, tak jak kilkuletnie dziecko identyfikuje się z Czerwonym Kapturkiem z kolorowej ilustracji.
Velma (Catherine Zeta-Jones) rozmawia z prasą
(C) MIRAMAX
Pan Cynjan sprzedał przed wojną kolumnę Zygmunta. O tej niesłychanej transakcji napisał w "Kurierze Codziennym" Stefan Wiechecki Wiech 1 kwietnia 1927 roku. Było to tak świetnie wymyślone, że stało się faktem medialnym. Poza niewielkim kręgiem osób wtajemniczonych wszyscy uwierzyli w transakcję, która stała się rodzajem porzekadła. Ani pan Cynjan, ani handel nie miały miejsca. Był to kawał primaaprilisowy, o czym poinformował już po wojnie satyryk i przyjaciel Wiecha Tadeusz Wittlin we wspomnieniach "Nad szarej Wisły brzegiem". Ale to dementi nie miało już żadnego znaczenia, ludziom odpowiada kłamstwo, bo jest znacznie atrakcyjniejsze od prawdy. Do dziś historia opisana w "Kurierze" żyje własnym życiem. I nie ma na to rady.
Media swoją pozycję czwartej władzy uzyskały i umocniły dopiero w XX wieku, a to dzięki radiu i telewizji. Przedtem ludzie przekazywali sobie wiadomości za pomocą słowa pisanego i choć w przeszłości słowo to w formie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta