Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drugie NIE było nie do pomyślenia

31 marca 2003 | Nasza Europa | DW
źródło: Fotoarchiwum

GOŚĆ "NASZEJ EUROPY" Adrian Langan, szef kampanii Irlandzkiego Sojuszu dla Europy "Powiedz TAK Nicei", w rozmowie z Danutą Walewską

Drugie NIE było nie do pomyślenia

  • Pierwsze referenda, zwycięstwa i spory

FOT. RAFAŁ GUZ

Czy Irlandczycy zdają sobie dzisiaj sprawę, jak wiele zawdzięczają członkostwu w Unii Europejskiej?

Bez wątpienia. Gdyby nie członkostwo w Unii Europejskiej, nasza droga wiodłaby praktycznie donikąd. Najbardziej jest to widoczne, kiedy przyjrzymy się warunkom makroekonomicznym, w jakich funkcjonuje nasz kraj. Członkostwo w Unii dało nam szansę na rozwój, otworzyło nowe rynki, dostarczyło ogromne środki finansowe. Irlandia otrzymała - w przeliczeniu na "dzisiejsze pieniądze" - 35 miliardów euro, tylko w postaci bezpośrednich wypłat dla naszej gospodarki. Łatwo sobie wyobrazić, co to znaczy dla kraju, który ma 3,5 miliona obywateli.

Czyli właściwie zrozumiałe byłoby "nie" w pierwszym referendum dotyczącym rozszerzenia. Po prostu część głosujących nie chciała utraty środków na rzecz nowych członków Unii Europejskiej?

Powiedzmy sobie szczerze: takie wyjaśnienie byłoby i uzasadnione, i rozsądne. Przecież chodzi także o pieniądze. Ale to nie było tak. Pierwsze odrzucenie nicejskiego traktatu sankcjonującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2887

Spis treści
Zamów abonament