Ile może kosztować nauka
Płatne studia wyższe wydają się być na wyciągnięcie ręki. Łatwiej się na nie dostać, często nawet nie trzeba zdawać egzaminu wstępnego. Trzeba jednak płacić czesne. Ale - uwaga! Opłaty za studia przestały wzrastać.
Uczelnie nie podnoszą ich drastycznie. Od kilku lat rosną zazwyczaj tylko o współczynnik inflacji. Droższe studia to mniej studentów i mniejszy zysk.
- Od dwóch lat nie podnieśliśmy czesnego za studia. Ceny wynikają z kosztów uczelni. Płaci się za jakość oferty dydaktycznej. Studenci mają zapewnione korzystanie z biblioteki, sieci komputerowej, zatrudniamy najlepszych wykładowców, a to kosztuje. O najlepszych pamiętamy, mamy dla nich stypendia pokrywające część czesnego - mówi mówi Ewa Wiśniewska-Arouri, szefowa działu promocji Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Studia prawnicze w tej szkole należą do droższych - trzy i pół tysiąca złotych za semestr. Znacznie tańsze prawo można znaleźć w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie semestr kosztuje zaledwie 1400 złotych. W filii w Stalowej Woli uczelnia prowadzi kurs socjologii, którego semestr kosztuje tylko 900 złotych.
- Cena jest wynikiem obliczeń wydziałów, kwestury i prorektora do spraw finansów - mówi Agnieszka Bieńkowska, rzecznik KUL. - Czesne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta