Placebo czyni cuda
Placebo czyni cuda
Rozmowa z prof. dr. hab Stanisławem Pużyńskim z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Na początku tego roku doktorzy Tannock z Toronto i Chvetzoff z Lyonu analizowali wpływ efektu placebo na chorych na raka. Na podstawie danych z kilkudziesięciu niezależnych badań ustalili, że 21 proc. pacjentów, którzy otrzymywali placebo, zanotowało złagodzenie bólu, u 27 proc. poprawił się apetyt, a 17 proc. przybrało na wadze, co w przypadku raka jest niezwykle ważne.
Placebo to dowolna substancja, która uchodzi za lekarstwo, choć nim nie jest - dla organizmu pozostaje obojętna. Obiektywnie rzecz biorąc, substancja taka nie powinna mieć żadnego wpływu na zdrowie pacjenta. Często jednak po jej zażyciu pacjent czuje się lepiej, a nawet dają się zauważyć zmiany organiczne znamionujące zdrowienie. To niezwykłe zjawisko nazywamy efektem placebo. Jego mechanizm nie jest wyjaśniony.
Fałszywe operacje
W latach pięćdziesiątych na Kansas University w USA testowano nowy operacyjny sposób leczenia choroby wieńcowej. U części chorych przeprowadzono fałszywe operacje: uśpiono ich tylko i zrobiono nacięcia, po czym nacięcia zaszyto. Okazało się, że wyniki markowanych operacji były lepsze niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta