Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Góry marzeń i śmieci

11 kwietnia 2003 | Moje Podróże | AO

Himalaje Na Przełęczy Południowej, przez którą wiedzie najłatwiejsza droga na Everest, leży 17 ton odpadków

Góry marzeń i śmieci

29 maja 1953 r. Edmund Hillary i Tenzing Norgay stanęli na szczycie Mount Everest. Zostawili na nim herbatniki i suszone owoce jako ofiarę dla bogów, filcowego kotka, mały krzyżyk oraz ołówek otrzymany od córki Tenzinga. Nastała nowa epoka w historii Himalajów.

Gdy Hillary i Tenzing stanęli na Mount Everest, świat fetował ich triumf, nie myśląc o ekologicznych skutkach wtargnięcia człowieka w górskie sanktuaria. Pierwsi zdobywcy zostawili przedmioty budzące dziś raczej wzruszenie, wkrótce jednak w Himalajach wyrzucano także niepotrzebne liny, butle tlenowe, namioty - słowem wszystko, co pomagało w zdobyciu gór, a po zakończeniu wyprawy stanowiło zbyteczny balast. Ostatnich dwadzieścia lat zmieniło wygląd Himalajów bardziej niż poprzednie tysiąclecie. Na Przełęczy Południowej, przez którą wiedzie najłatwiejsza droga na wierzchołek Everestu, znajduje się około 17 ton odpadków!

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2897

Spis treści

Dobre, lepsze, najlepsze

Zamów abonament