Pomieszanie z poplątaniem
Pomieszanie z poplątaniem
Traktat Akcesyjny ma być podpisany 16 kwietnia w Atenach w pobliżu Akropolu
FOT. (C) AP
TRAKTAT AKCESYJNY - www.rzeczpospolita.pl/prawo/traktat/pl/index.html
TOMASZ L. KRAWCZYK
Przepis projektu traktatu akcesyjnego pozwalający wprowadzić regulacje krajowe, które zezwalają pogorszyć sytuację podmiotów krajowych i z państw trzecich, ale nie z państw Unii Europejskiej, jest wyrazem bogatej linii orzeczniczej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zgodnie z którą zjawisko odwrotnej dyskryminacji jest dopuszczalne.
Nie jest to zatem ani błąd merytoryczny, ani pisarski - jak utrzymuje Waldemar Gontarski w artykule "Błąd merytoryczny czy pisarski" ("Rzeczpospolita" z 2 kwietnia).
Postanowienie traktatu akcesyjnego (TA), zgodnie z którym obywatele lub osoby prawne z państw członkowskich Unii nie mogą być traktowane w sposób mniej korzystny w zakresie nabywania gruntów rolnych i leśnych, niż w dniu podpisania TA, istotnie w pewnym zakresie odnosi się do stanu faktycznego istniejącego przed jego wejściem w życie. Jednak to, czy w tym wypadku mamy do czynienia ze złamaniem zakazu retroakcji, a zatem z naruszeniem zasady, że przed wejściem w życie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta