Bez pomlazki nie ma świąt
- Wypoczynek świąteczny
- Wypoczynek majowy
1 kwietnia w całych Czechach rozpoczął się sezon turystyczny
(C) EPA
Turyści odwiedzający Pragę w Wielkim Tygodniu i podczas świąt wielkanocnych nie mogą nie zauważyć sprzedawanych na ulicach, w kioskach z kwiatami i na targowiskach rózg splecionych z młodych wierzbowych gałązek ozdobionych kolorowymi wstążkami. Jest to pomlazka - czeski symbol Wielkanocy. Równie ważny jak jajko (pisanka), zajączek, baranek, kurczątko oraz sprzedawany w doniczkach zielony owies. Pomlazkę musi mieć w domu każdy Czech. Tego wymaga tradycja.
Historia praskich odpustów, będących w swej istocie ludowymi zabawami, sięga średniowiecza. Wtedy odbywały się nieomalże w każdej dzielnicy. Informacje o tych największych pochodzą z XVII wieku. Były trzy największe odpusty. Następowały po sobie w każdy kolejny dzień po niedzieli wielkanocnej. W poniedziałek odbywał się odpust emauski. Nazwa pochodzi od Klasztoru Emauzy, który to obiekt znajdujący się w pobliżu placu Karola (Karlovo namesti) można dzisiaj zwiedzić. Odbywający się we wtorek odpust w dzielnicy Bubenec nazwany był Slamnikiem, a odpust w dzielnicy Nusle odbywający się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta