Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Intelektualista w Syrakuzach

31 maja 2003 | Plus Minus | RL
źródło: Nieznane

MIĘDZY WŁADZĄ A FILOZOFIĄ

Intelektualista w Syrakuzach

RYSZARD LEGUTKO

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

Współczesny intelektualista ma dwa oblicza. Z jednej strony dumnie głosi teorię rzeczywistości, zgodnie z którą nic do niczego całkowicie nie pasuje i nie ma podstawy do formułowania kategorycznych sądów. Z drugiej jednak strony sam takie kategoryczne sądy bardzo często wydaje.

O fascynacji intelektualistów represywnymi systemami politycznymi powstało wiele prac. Jedną z ostatnich jest książka amerykańskiego historyka idei Marka Lilli "The Reckless Mind". Polscy czytelnicy mieli już z nią fragmentaryczny kontakt dzięki "Res Publice", która opublikowała jej ostatni rozdział o intrygującym tytule "Powab Syrakuz". Tytuł odnosi nas do sławnego epizodu w życiu Platona, kiedy wielki filozof udał się do Syrakuz, by kształtować intelektualnie tamtejszego tyrana. Próba wpłynięcia na władcę się nie udała. Od tego czasu zwykło się więc mówić zarówno o nieustającym pragnieniu intelektualistów uzyskania wpływu na władzę, jak i o nieustających rozczarowaniach stąd wynikających. Podobno - pisał Lilla - gdy Martin Heidegger powrócił do swoich uniwersyteckich kolegów po kilkumiesięcznej karierze nazistowskiego rektora, jeden z jego kolegów przywitał go...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2937

Spis treści
Zamów abonament