Między potrzebą reprywatyzacji a obowiązkiem ochrony
Między potrzebą reprywatyzacji a obowiązkiem ochrony
DANUTA FREY
Konfliktowe niejednokrotnie relacje pomiędzy reprywatyzacją dóbr kultury a obowiązkiem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz sposoby rozwiązywania tych kwestii przez kraje Europy Środkowej po 1989 r. omawiano wczoraj podczas konferencji, którą zorganizowana w Warszawie Fundacja im. Stefana Batorego.
Problemy prawne, które zdominowały obrady, mają szeroki kontekst społeczny i polityczny oraz następstwa dla zbiorów publicznych, zgromadzonych w muzeach i galeriach w celu ochrony dziedzictwa kulturowego. Dylematy bywają wspólne dla większości krajów postkomunistycznych. Na przykład, jaka powinna być relacja pomiędzy prawem własności a obowiązkami społeczeństwa wobec dziedzictwa kulturowego? - Prawo własności powinno być podporządkowane ochronie dziedzictwa narodowego jako wspólnego dorobku ludzkości - przekonywał prof. Wojciech Kowalski z Uniwersytetu Śląskiego. Nie zgadzał się z nim Zygmunt Rakowiecki, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. - Można wprowadzić ograniczenia, ale nie można naruszać istoty własności i powiedzieć, że jeśli już coś mamy, to nie oddamy.
Jak zaspokoić roszczenia
Czy jest jednak możliwe zaspokojenie wszystkich roszczeń? W jaki sposób przeprowadzić restytucję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta