Darowizny - czasem z podatkiem, czasem zwolnione
Darowizny - czasem z podatkiem, czasem zwolnione
WANDA LEWAŃSKA
Od darowizn płaci się co do zasady podatek. Jego wysokość zależy od wartości darowizny i od stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa łączącego obdarowanego i darczyńcę. Podatek wchodzi w rachubę tylko wtedy, gdy darowizna przekracza pewną wartość, tzw. kwotę wolną. Darowizny na niektóre cele między najbliższymi są zwolnione od podatku.
Kwoty wolne, a także skale, według jakich płaci się podatek od darowizn (i spadków), są zróżnicowane w zależności od grup podatkowych - stopnia pokrewieństwa czy skoligacenia między obdarowanym i darczyńcą.
Przepisy wyróżniają trzy grupy podatników (patrz: ramka). Najmniej obciążone podatkiem są osoby z I grupy, najbardziej - zaliczane do grupy III.
Kwoty wolne i przedziały skali zmieniają się stosownie do wzrostu cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku. Takie zmiany są dla podatników korzystne. Wyższe kwoty wolne i wyższe progi skal podatkowych (odrębne dla trzech grup podatników) to niższy podatek.
Opodatkowanie darowizn normuje ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 1997 r. nr 16, poz. 89 ze zm.).
Według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta