Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Darowizny - czasem z podatkiem, czasem zwolnione

31 maja 2003 | Prawo | WL

Zależnie od celu, pokrewieństwa i powinowactwa

Darowizny - czasem z podatkiem, czasem zwolnione

WANDA LEWAŃSKA

Od darowizn płaci się co do zasady podatek. Jego wysokość zależy od wartości darowizny i od stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa łączącego obdarowanego i darczyńcę. Podatek wchodzi w rachubę tylko wtedy, gdy darowizna przekracza pewną wartość, tzw. kwotę wolną. Darowizny na niektóre cele między najbliższymi są zwolnione od podatku.

Kwoty wolne, a także skale, według jakich płaci się podatek od darowizn (i spadków), są zróżnicowane w zależności od grup podatkowych - stopnia pokrewieństwa czy skoligacenia między obdarowanym i darczyńcą.

Przepisy wyróżniają trzy grupy podatników (patrz: ramka). Najmniej obciążone podatkiem są osoby z I grupy, najbardziej - zaliczane do grupy III.

Kwoty wolne i przedziały skali zmieniają się stosownie do wzrostu cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku. Takie zmiany są dla podatników korzystne. Wyższe kwoty wolne i wyższe progi skal podatkowych (odrębne dla trzech grup podatników) to niższy podatek.

Opodatkowanie darowizn normuje ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 1997 r. nr 16, poz. 89 ze zm.).

Według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2937

Spis treści
Zamów abonament