Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z drugiego szeregu

21 czerwca 2003 | Plus Minus | AK

WSPOMNIENIA HANNY RUDZIŃSKIEJ

Z drugiego szeregu

Wyrok roku więzienia dla Hanny Rudzińskiej zbiegł się w czasie z zamknięciem w lutym 1962 r. Klubu Krzywego Koła, którego była społeczną sekretarką. Jak świadczył m.in. Jan Olszewski, KKK "działał tylko dzięki dwóm osobom: niezmordowanej sekretarce Hance Rudzińskiej i Janowi Józefowi Lipskiemu. Hanka swoją nieprawdopodobną energią i pracowitością utrzymywała jaki taki porządek w tym gronie rozlazłych intelektualistów".

Należała do "drugiego szeregu", bez którego jednak gwiazdy opozycji nie mogłyby świecić tak jasno ani tak skutecznie knuć. Z dumą przyjęła od opozycjonistów tytuł "kucharki Rzeczypospolitej". Przez ćwierć wieku gromadziła ich, gościła, karmiła, dawała schronienie, punkt kontaktowy, pamiętała o terminach, godziła zwaśnionych, przepisywała manifesty i książki na maszynie. W stanie wojennym była rzesza takich, w których mieszkaniach mogła się schronić zepchnięta do podziemia "Solidarność". Tylko Hania (nikt z tych, co bywali w jej "salonie ", nie mówił o niej inaczej) zaczęła pełnić swą misję dwadzieścia lat wcześniej. Jej ogłoszone właśnie pamiętniki można uznać za pomniczek wystawiony także temu bezimiennemu, niedocenionemu, ale nieocenionemu opozycyjnemu drugiemu szeregowi.

Proces Rudzińskiej był trzecim albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2954

Spis treści
Zamów abonament