Przechadzki po Bibliotece Babel
Przechadzki po Bibliotece Babel
ELŻBIETA SAWICKA
Każda nowa książka Umberta Eco budzi zainteresowanie. Właśnie wyszedł po polsku jego zbiór esejów "O literaturze".
Wydawca pisze o nich w nocie, z przesadnym chyba optymizmem, że przeznaczone są dla "szerokiego grona odbiorców". Z nieco większą dawką realizmu powiedzmy, że przeznaczone są dla grona koneserów, prawdziwych miłośników literatury. Czy jest ono w dzisiejszych czasach szerokie, pozostaje sprawą dyskusyjną. W każdym razie tom wart jest polecenia.
Zawrotna kariera literacka Umberta Eco rozpoczęła się, gdy ten ceniony w kręgach akademickich profesor uniwersytetu w Bolonii - teoretyk literatury, mediewista, specjalizujący się w semiotyce oraz w estetyce średniowiecza - opublikował pierwszą powieść. "Imię róży" przyniosło mu sławę. Na świecie sprzedano kilkanaście milionów jej egzemplarzy, została sfilmowana, a autor niemal z dnia na dzień stał się gwiazdą kultury masowej.
Było to o tyle niesamowite, że i tę dziedzinę zgłębiał naukowo, w 1978 r. wydał w Mediolanie książkę "Superman w literaturze masowej". Należał do pionierów badających sprężyny współczesnych systemów produkowania sławy, jak to nazwał francuski krytyk Jules Gritti. I oto zdarzyło się coś zupełnie wyjątkowego:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta