Skarga Sybiraczki
Skarga sybiraczki
Sabina Potoczak
FOT. GRZEGORZ HAWAŁEJ
Sybiraczka Sabina Potoczak wypełniła osiem rozdziałów formularza, wysłała go do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - i czeka. Nie miała innego wyjścia. Zwłaszcza po tym, gdy lekarz, biegły Sądu Okręgowego w Opolu, zakończył badanie komentarzem: "Jest pani zdrowa jak kobyła, mogłaby pani jeszcze raz jechać na Syberię!" A także po tym, gdy Sąd Najwyższy podtrzymał orzeczenie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, które było oparte m.in. na tym orzeczeniu lekarskim.
I. Skarżąca państwo.
A. Skarżąca
1. Nazwisko: Potoczak, 2. Imię (imiona): Sabina, Płeć: kobieta, 3. Narodowość: polska, 4. Zawód: rencistka, 5. Data i miejsce urodzenia: 1 stycznia 1932 r. Stara Wieś, woj. nowogródzkie.
B. Wysoka układająca się strona (należy podać nazwę państwa, przeciwko któremu skierowana jest skarga): Polska - Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W formularzu nie ma wiele miejsca. Dlatego Sabina Potoczak z domu Paradowska nie napisała, że ojciec, Stefan, odznaczony przez Józefa Piłsudskiego krzyżem Virtuti Militari, był funkcjonariuszem Straży Granicznej w Hołynce. Po wkroczeniu Armii Czerwonej został aresztowany i zamordowany. Po żonę i pięcioro dzieci w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta