Wznowienie postępowania: kiedy, z jakiego powodu, na czyj wniosek
Wznowienie postępowania: kiedy, z jakiego powodu, na czyj wniosek
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Każdą decyzję podatkową można zaskarżyć, składając odwołanie do II instancji. Od każdej decyzji wydanej w II instancji można złożyć skargę do NSA. W szczególnych sytuacjach dopuszczalne jest wzruszenie decyzji, które nie mogą już być wskutek upływu terminu kwestionowane w taki sposób.
Ponieważ zmierzają do weryfikacji decyzji ostatecznych, nazywa się je nadzwyczajnymi środkami prawnymi. Wznowienie postępowania jest jednym z nich.
W praktyce owe nadzwyczajne środki obalenia decyzji ostatecznych są wykorzystywane rzadko. Przyczyną ich zastosowania mogą być zarzuty popełnienia bardzo poważnych błędów w samym postępowaniu podatkowym albo inne negatywne okoliczności, które doprowadziły do wydania decyzji. Dotyczy to także wznowienia postępowania, które normuje ordynacja podatkowa (art. 240 - 246), poważnie zmieniona od 1 stycznia 2003 r. przez nowelizację z 12 września 2002 r. (Dz. U. nr 169, poz. 1387). Jego istotą jest sprawdzenie, czy wady te miały - i jaki - wpływ na decyzję podjętą w jego wyniku. Wskutek wznowienia może dojść do uchylenia lub zmiany decyzji. Ze względu bowiem na wagę uchybień mogły one doprowadzić do wydania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta