Możliwości i marzenia
Możliwości i marzenia
Opłaty przy kupnie mieszkania
Wzór umowy przedwstępnej sprzedaży
KRYSTYNA MILEWSKA
Kupić mieszkanie na rynku wtórnym można taniej i bezpieczniej niż na rynku pierwotnym, a i wybór jest większy. Przede wszystkim zaś możemy dokładnie określić - ile będzie kosztowało.
Mieszkania na rynku wtórnym bywają tańsze niż mieszkania nabywane od dewelopera lub spółdzielni, ale nie jest to reguła. Są bowiem lokale o wyjątkowej lokalizacji, w budynkach starych, czasem zabytkowych i one osiągają bardzo wysokie ceny (Starówka, stary Żoliborz, willowy Mokotów). Zaletą transakcji na rynku wtórnym jest i to, że płacimy pełną kwotę za lokal przy podpisywaniu aktu notarialnego.
Marzenia mają cenę
Na początek oszacujmy swoje możliwości finansowe: ile mamy własnych pieniędzy, ile możemy uzyskać dodatkowo, np. ze sprzedaży obecnego mieszkania, i na jaki kredyt możemy liczyć.
Lepiej pesymistycznie założyć, że sprzedamy swoje mieszkanie taniej o 10 proc., niż wynikałoby to z podobnych ofert, a uzyskany kredyt wcale nie będzie najtańszy. Daje to pewien margines bezpieczeństwa, a poza tym lepiej rozczarować się mile.
Na kupno upatrzonego lokalu trzeba mieć co najmniej 10 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta