Od góry masła do Karty Praw Podstawowych
Co Polak Europejczyk wiedzieć musi lub wiedzieć powinien
Od góry masła do Karty Praw Podstawowych
RYS. JACEK FRANKOWSKI
Poprzednie teksty z tego cyklu: www.rzeczpospolita.pl/prawo/prawo_ue2.html
STEFAN HAMBURA, MARIUSZ MUSZYŃSKI
Trzeba pamiętać, że droga do ochrony praw podstawowych jednostki w Luksemburgu wiedzie głównie przez sądy krajowe.
W przeciwieństwie do porządków prawnych państw członkowskich traktaty założycielskie Wspólnot Europejskich nie zawierają katalogu praw podstawowych. Nie znaczy to jednak, że prawa podstawowe nie odgrywają w relacjach wspólnotowo-unijnych żadnej roli. Już w samym TWE znajdują się bowiem klauzule zakazujące dyskryminacji i nawiązujące do zasady równego traktowania.
Samo tworzenie systemu ochrony praw podstawowych w wymiarze ponadnarodowym rozpoczęto dopiero w 1969 r. Do tego czasu ETS odmawiał zajmowania się tą materią, ponieważ uważał, że należy to do narodowego prawa konstytucyjnego. Musiał jednak zrewidować swoje stanowisko, bo sam ustanowił zasadę prymatu prawa wspólnotowego nad prawem narodowym państw członkowskich.
Przy okazji
W orzeczeniu z 12 listopada 1969 r. (29/69 - Erich Stauder przeciwko miastu Ulm, urząd do spraw socjalnych) ETS w formie "obiter dictumŇ (przy okazji) po raz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta