Brak powodów do nieufności
Brak powodów do nieufności
Plany utworzenia Centrum przeciwko Wypędzeniom spotykają się w Europie Środkowej i Wschodniej z nieufnością i niechęcią. Wybitne osobistości, wśród których można wymienić byłego polskiego ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego i historyka Włodzimierza Borodzieja, ostro skrytykowały projekt, o którego realizację zabiega Związek Wypędzonych (BdV) i jego przewodnicząca Erika Steinbach. Jest on przez nich postrzegany jako inicjatywa o charakterze narodowym, mająca na celu posadzenie sąsiadów na ławie oskarżonych, którą należy zakwalifikować jako "prowokację". W przypadku realizacji takiego centrum należałoby ich zdaniem utworzyć w Polsce konkurencyjne centrum dokumentujące 175 lat cierpień Polaków pod jarzmem panowania niemieckiego.
Jeżeli w tej sprawie zabierają głos Bartoszewski i Borodziej, obaj przyjaciele Niemiec, powinniśmy się weń uważnie wsłuchać. Włodzimierz Borodziej bowiem już w połowie lat dziewięćdziesiątych opublikował wspólnie z Arturem Hajniczem pracę na temat kompleksu wypędzenia ("Kompleks wypędzenia", Kraków, Znak, 1998), do której niemieckiego wydania miałem zaszczyt napisać przedmowę. Nazywa się w niej po imieniu krzywdy i cierpienia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta