Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Monopol Poczty pod ochroną; Poczta Polska nadal dominuje

25 sierpnia 2003 | Prawo | CB HF
źródło: Nieznane

Nowe przepisy dają czas na przystosowanie się do wymogów konkurencji

Monopol Poczty pod ochroną

Przywileje, jakie nowe przepisy dały Poczcie Polskiej, mogą utrudnić życie firmom kurierskim; część z nich być może zniknie z rynku

FOT. RAFAŁ GUZ

GOŚĆ "RZECZPOSPOLITEJ" - Poczta Polska nadal dominuje

HANNA FEDOROWICZ

Czy nowe prawo pocztowe zliberalizuje rynek usług pocztowych i ograniczy monopol Poczty Polskiej. Istnieją obawy, że rynek ten może się rozwijać w sposób niekontrolowany, ustawa daje bowiem Poczcie niemal pełną swobodę w ustalaniu cen, których Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty nie będzie mógł zakwestionować.

Prawo pocztowe, które weszło w życie w tę niedzielę (24 sierpnia), praktycznie rusza od poniedziałku. Zastąpi ustawę o łączności i ma doprowadzić do liberalizacji rynku usług pocztowych, tak jak w Unii Europejskiej.

Dotychczas Poczta Polska miała monopol m.in. na przesyłki listowe do 2000 g (tylko w zakresie usług powszechnych). Od tej niedzieli do 1 maja 2004 r. (do czasu przystąpienia Polski do Unii) będzie miała wyłączność na przesyłki z korespondencją do 500 g. Z chwilą uzyskania członkostwa Polski w Unii dla Poczty zastrzeżone będą przesyłki do 350 g, co ma trwać aż do 31 grudnia 2005 r., a od 1 stycznia 2006 r. - do 50 g,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3008

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament