Kto ocali legendę
Kto ocali legendę
(C) PAP
JERZY WÓJCIK
Stowarzyszenie "Kuncewiczówka" w Kazimierzu Dolnym ogłosiło alarm - szuka w pośpiechu pieniędzy, za które chce wykupić wystawioną na sprzedaż posiadłość zmarłej kilkanaście lat temu pisarki. Potrzebna kwota to niespełna 2 mln złotych.
Willa Kuncewiczówka, zbudowana w 1936 r. przez warszawskiego architekta Karola Sicińskiego na dom rodzinny Jerzego i Marii Kuncewiczów, od początku obrastała legendą. Gościli w niej znani politycy, a zwłaszcza przedstawiciele bohemy, m.in. malarz Tadeusz Pruszkowski, pisarze - Gombrowicz, Słonimski, Tuwim, Wańkowicz; bywają Mrożek, Oz... Legendę ubarwiały unikatowe sprzęty: piękny piec z huculskich kafli sprowadzonych przez Jerzego Kuncewicza, stół Leona Wyczółkowskiego, tkanina turkiestańska rodem z Czun, lustro podróżne Modrzejewskiej. Liczne dary odnotowane przez autorkę "Listów do Jerzego", jak haft ręczny na płótnie przywieziony do Polski przez rodzinę pisarza Stanisława Marii Salińskiego, dar pożegnalny chińskich kupców dla jego ojca, scenografie Ireny Lorentowicz. Wnętrza grabione przez okupanta pod nieobecność właścicieli podczas wojny, a po wyzwoleniu podniszczone przez dzieci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta