Wsparcie w likwidacji
Wsparcie w likwidacji
Wielka Brytania podawana jest jako przykład udanej i dochodowej restrukturyzacji górnictwa węglowego. Na zdjęciu: angielski górnik Chris Owen po skończonej zmianie w najstarszej kopalnii brytyjskiej "Książę Walii" w Pontefract, w hrabstwie West Yorkshire, która zakończyła wydobycie 30 sierpnia 2002 roku.
(C) AP
BEATA SZCZEPANIAK
Po wejściu do Unii polskie kopalnie będą nadal korzystały z finansowej pomocy państwa, ale o zgodę na to będą ubiegać się w Komisji Europejskiej, a nie - jak dotychczas - w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obowiązywać je będą unijne regulacje, a kontrolę nad planowaną lub udzieloną już pomocą publiczną będzie sprawować właśnie Komisja.
W Unii Europejskiej pomoc kierowana do górnictwa maleje z roku na rok. Dzieje się tak ze względu na trwającą od 1965 r. restrukturyzację sektora węgla kamiennego, prowadzoną przy zastosowaniu pomocy publicznej. Restrukturyzacja sektora węglowego i stalowego, stanowiąca główne założenie Traktatu o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (TEWWS), miała na celu poprawę efektywności działania kopalni i hut oraz stopniowe przywrócenie konkurencyjności tych sektorów na rynku międzynarodowym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta