A termin nagli
Jak upływ czasu wpływa na los przedsiębiorcy
A termin nagli
PAWEŁ WRZEŚNIEWSKI
Liczenie terminów to ważna umiejętność każdego przedsiębiorcy. Przyda się nie tylko przy przedawnianiu roszczeń, składaniu dokumentów podatkowych czy dochodzeniu sprawiedliwości w sądzie, ale i orientowaniu się, od kiedy i do kiedy obowiązują przepisy prawne. Sposoby liczenia terminów na potrzeby poszczególnych dziedzin prawa opierają się na bardzo podobnych zasadach. Różnice między nimi są drobne, jednak w konkretnych przypadkach mogą mieć znaczenie dla przedsiębiorców.
W polskim prawie pojęcie "termin" występuje w dwóch znaczeniach: jako określony moment (najczęściej ustalany na konkretny dzień) i jako pewien okres (mierzony najczęściej liczbą dni, tygodni, miesięcy lub lat). Aktem prawnym o podstawowym znaczeniu jest tu kodeks cywilny (k.c.). Jego przepisy stosuje się zawsze wtedy, gdy ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu albo czynność prawna powołują się na termin, ale nie określają sposobu jego obliczania.
W dniach, tygodniach, miesiącach, latach
Przy obliczaniu terminów należy rozróżnić przede wszystkim te oznaczone w dniach i te oznaczone w tygodniach, miesiącach lub latach. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem (tzn. o północy) ostatniego dnia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta