Niższy czynsz lub rozwiązanie umowy
Odpowiedzialność wynajmującego za wadliwe rzeczy
Niższy czynsz lub rozwiązanie umowy
Wynajęcie rzeczy obarczonej wadą, która ogranicza jej przydatność do użytku, uprawnia najemcę do żądania od wynajmującego obniżenia czynszu. Natomiast wydanie rzeczy wadliwej uniemożliwiającej jej używanie lub nieusunięcie wady w terminie upoważnia najemcę do natychmiastowego wypowiedzenia umowy najmu.
- Prowadzę zakład stolarski, w którym produkuję meble z litego drewna. Do jego obróbki potrzebne są specjalne obrabiarki. Ponieważ nie stać mnie na zakup nowych maszyn, postanowiłem wynająć je od znajomego rzemieślnika. Po zawarciu umowy najmu okazało się jednak, że część urządzeń nie jest w pełni sprawna. Co w tej sytuacji mogę zrobić? Jak daleko sięga odpowiedzialność wynajmującego za wady wynajętej rzeczy? Interesuje mnie ponadto, czy w razie śmierci wynajmującego jego prawa przejdą na spadkobierców? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zgodnie z kodeksem cywilnym (art. 659 i następne) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca - opłacać wynajmującemu umówiony czynsz (w pieniądzach lub w innej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta