Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyręka sędziego

21 października 2003 | Prawo | KG
źródło: Nieznane

Dzięki asystentom uda się zaoszczędzić czas i poprawić jakość orzekania

Wyręka sędziego

KATARZYNA GONERA

Od dawna sędziowie skarżą się, że wiele czasu, który mogliby poświęcić na rozstrzyganie spraw i rozwiązywanie problemów prawnych, zajmuje im tzw. praca w referacie, czyli czynności biurowe, prowadzenie bieżącej korespondencji oraz podejmowanie decyzji w kwestiach natury prawie technicznej. Ostatnio pojawiła się szansa, aby część czynności formalnoorganizacyjnych związanych z przygotowaniem sprawy do rozpoznania i rozstrzygnięcia wykonywał asystent sędziego.

Instytucja asystenta sędziego w sądach powszechnych jest nowością wprowadzoną ustawą z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. nr 98, poz. 1070 ze zm.; dalej usp). Wcześniej asystenci sędziów byli zatrudnieni tylko w Sądzie Najwyższym oraz Trybunale Konstytucyjnym.

Jako asystenta sędziego można zatrudnić jedynie osobę, która ukończyła wyższe studia prawnicze i uzyskała tytuł magistra prawa. Po przepracowaniu sześciu lat na tym stanowisku asystent może przystąpić do egzaminu sędziowskiego. Inaczej mówiąc, zatrudnienie przez sześć lat na stanowisku asystenta zwalnia od odbycia aplikacji sądowej.

Zgodnie z art. 155 § 1 usp,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3057

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament