Żądania ponad biznesową miarę
- Powiedzieli
- KOMENTARZ: Niebezpieczne związki
Ponad 1 mld zł musiałaby wydać grupa LNM na pakiet socjalny dla załogi Polskich Hut Stali, gdyby spełniła żądania postawione przez związki zawodowe. Inwestor mówi wprost - to nam się nie opłaca. To jeden z wielu przykładów, gdy związkowcy, walcząc o przywileje dla pracowników, nie interesują się, czy akcjonariuszy na nie stać.
Na początku tego roku Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) ogłosiła wyniki badań przeprowadzonych wśród zagranicznych inwestorów w Polsce. Okazało się, że około 30 proc. respondentów uważa, że związki zawodowe utrudniają działanie przedsiębiorstw. Tylko ok. 5 proc. inwestorów twierdzi, iż reprezentanci pracowników wspierają funkcjonowanie firm.
Na związki narzeka również skarb państwa.
- Gwarancje zatrudnienia, świadczenia socjalne, premie prywatyzacyjne powodują, że sprywatyzowana już firma przynosi mniej gotówki, bo to z jej kasy zaspokajane są te żądania. W wypadku jednej z firm energetycznych inwestor po uwzględnieniu żądań związków obniżył cenę kupowanych akcji spółki skarbu państwa o ponad 100 mln euro - twierdzi były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta