Dyskryminacja nowych; Ustawodawca mało racjonalny
Dyskryminacja nowych firm
-
Ustawodawca mało racjonalny
PAWEŁ BLAJER
Tylko przedsiębiorcy, którzy do 20 stycznia danego roku podatkowego złożą naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne oświadczenie, będą mogli płacić podatek 19 proc. Wynika to z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok, uchwalonej przez Sejm i przekazanej do Senatu (patrz tekst ustawy opublikowany na stronach Sejmu RP ). Możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania odebrano więc firmom, które zostaną założone w ciągu roku. Przedsiębiorcy uważają, że taki przepis dyskryminuje nowe podmioty gospodarcze, i domagają się jego zmiany.
Zobaczmy na przykładzie, jak zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą będzie wyglądała sytuacja przedsiębiorców, którzy chcą rozliczać się według stawki 19 proc.
Pan X zarejestruje na początku przyszłego roku działalność gospodarczą. Wybiera rozliczanie się z urzędem skarbowym podatkiem 19 proc. W związku z tym do 20 stycznia naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego składa oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Dopełniwszy formalności, może według stawki 19 proc. rozliczać się cały rok podatkowy.
Załóżmy, że inny przedsiębiorca (pan Y) chce uruchomić firmę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta