Strategia wyjścia czy wejścia
Strategia wyjścia czy wejścia
Zmiany w polskim przemyśle gazowniczym następują powoli i w sposób niezrozumiały dla większości opinii publicznej. Przyczyny są dwie: komunikacyjna, wynikająca z braku czytelnego celu przemian strukturalnych w tej branży oraz systemowa, będąca rezultatem monopolistycznej pozycji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Dodatkowo, od czasu niedokończonej próby zróżnicowania źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski za pomocą tzw. kontraktów skandynawskich wszelkie problemy gazownictwa stały się przedmiotem politycznych sporów i przetargów.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że oprócz profesjonalnych opracowań wykonywanych przez czołowe firmy konsultingowe, a dotyczących wycinkowych sfer lub pojedynczych problemów, ani monopolistyczne PGNiG, ani też administracja centralna nie dysponują spójnym i całościowym obrazem polskiego przemysłu gazowniczego. Nie powstrzymuje to procesu ewolucji krajowego rynku gazu ziemnego, wymuszonej przede wszystkim koniecznością dostosowania do wymagań unijnych.
Na pół roku przed przystąpieniem do UE warto więc zastanowić się, czy mimo tego braku istnieją jeszcze przesłanki do kreślenia strategii wejścia czy - wręcz przeciwnie - strategii wyjścia dla krajowego sektora gazowego. Pewną protezą dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta