Ile spraw może rozpoznać sędzia
Statystyki i sprawozdania nie mówią wszystkiego
Ile spraw może rozpoznać sędzia
JOLANTA MACHURA-SZCZĘSNA
Próby ustalania liczby spraw, które każdy sędzia powinien miesięcznie rozpoznać, nie zdały egzaminu. Lepszym rozwiązaniem wydaje się ustalenie liczby nowych spraw, jakie powinien otrzymać miesięcznie do rozpoznania.
Sprawy sądowe mają różny ciężar gatunkowy. Bywają proste, które można rozpoznać w kilka minut, ale i takie, które wymagają ogromnego nakładu środków i dużego wysiłku rozpoznających je sędziów. Prawomocne załatwienie sprawy przez sędziego to w nomenklaturze sądowej tzw. numer, załatwienie czy zakreślenie. W comiesięcznych sprawozdaniach sędziowie są skrupulatnie rozliczani z liczby rozpoznanych spraw. Statystyki te w żaden sposób nie odzwierciedlają jednak ani czasu poświęconego na załatwienie danej sprawy, ani poziomu orzecznictwa. Merytoryczna ocena pracy sędziów należy do wizytatorów. Problem w tym, że sędziowie bywają obciążani obowiązkami w różnym stopniu, zarówno gdy chodzi o liczbę, jak i rodzaj spraw.
Sprawa sprawie nierówna
O ile podział spraw między sędziów orzekających w tym samym wydziale odbywa się z reguły losowo według ustalonych (zazwyczaj procentowych) zasad i jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta