Pożegnanie z Polską
Pożegnanie z Polską
W październiku 2000 roku gościliśmy w Izraelu szefa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych profesora Władysława Bartoszewskiego. Przyjechał do nas w czasie intifady, kiedy żaden przedstawiciel innego kraju nie złożył w naszym kraju oficjalnej wizyty. Jego przyjazd był sygnałem przychylnej postawy polskiego rządu wobec narodu izraelskiego i Państwa Izrael.
Jak wiemy, minister Bartoszewski jest honorowym obywatelem Izraela, otrzymał medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jako jeden z twórców "Żegoty", ale wizyta złożona przez niego miała charakter oficjalny, reprezentował polski naród.
Głównym powodem była dziesiąta rocznica odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Izraelem. Pośród licznych uroczystości i wystąpień mieliśmy także spotkanie w izraelskim parlamencie. Powiedziałem wtedy, że normalne stosunki między Polską a Izraelem są niemożliwe ze względu na długą, często bolesną wspólną historię, na holokaust, na stratę półtora pokolenia dialogu tuż po wojnie. Mogą być albo złe, albo bardzo dobre, ale nie konwencjonalne, zwyczajne i standardowe. Nasza historia nie była zwyczajna, dzieje Polski też takie nie były. Nasza wspólna historia z całą pewnością była nadzwyczajna. Dlatego nasze wzajemne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta