Dokręcanie śruby
Dokręcanie śruby
Moskwa, Sankt Petersburg, Jarosławl, Niżnij Nowgorod, Nowosybirsk. Trzy tygodnie spędzone w Rosji. Oligarchowie, wybory, skandal związany z Jukosem, powrót do autorytarnych metod rządzenia, kim pan jest, panie Putin? Wieczne rosyjskie pytania - co robić i kto winien? - wciąż pozostają bez odpowiedzi.
RYS. JANUSZ KAPUSTA
Czwartek, 20 listopada
O prywatyzacji przy naleśnikach z kawiorem. Na wysokości 10 tysięcy metrów
Na moskiewskie lotnisko Wnukowo III Alfred Koch przyjeżdża pancernym mercedesem z kilkuminutowym opóźnieniem. Jego prywatnym samolotem polecimy do Sankt Petersburga na uroczystości w piątą rocznicę śmierci Galiny Starowojtowej. Za rejs Koch, manager kampanii wyborczej Sojuszu Sił Prawicowych, liberalnej partii Borysa Niemcowa, Jegora Gajdara i Anatolija Czubajsa, płaci z własnych pieniędzy, nie z kasy partyjnej. Na śniadanie stewardesy podają bliny z czarnym i czerwonym kawiorem.
Koch, jeden z autorów rosyjskiej prywatyzacji, dorobił się po odejściu z rządu. Cała Rosja pamięta, jak w imieniu Gazpromu odbierał telewizję NTV biznesmenowi Władimirowi Gusinskiemu. Do pewnego stopnia Koch przypomina Jerzego Urbana. Jest błyskotliwie inteligentny. Występując publicznie, chełpi się cynizmem. To on, jako minister skarbu państwa, przeprowadził w 1995 roku słynne załogowyje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta