Mistrz muzyki ubogiej
Mistrz muzyki ubogiej
FOT. (C) JAN ROLKE / FORUM
Nie zmieniłem ubrania rewolucjonisty na habit franciszkański - mówi o sobie Henryk Mikołaj Górecki, kompozytor unikający rozgłosu, minimalistyczny w wypowiedziach jak jego muzyka, a mimo to ogromnie popularny w świecie
Należy do pokolenia, któremu karierę umożliwiły festiwale muzyki współczesnej Warszawska Jesień. Po prawie 50 latach, jakie mięły od tamtych zdarzeń, nie każdy już rozumie, dlaczego debiutujący wówczas: Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki czy Wojciech Kilar pisali taką a nie inną muzykę.
Początkowe Warszawskie Jesienie były przede wszystkim spotkaniem ze światem dotąd zakazanym, przywracały nazwiska twórców przez lata nieobecnych w Polsce: Olivier Messiaen, Alban Berg, Arnold Sch?nberg czy Igor Strawiński. Nic dziwnego, że publiczność wypełniała stołeczną filharmonię do ostatniego miejsca, również na próbach. Pierwszemu festiwalowi nie odebrały widzów nawet wydarzenia polityczne, bo odbywał się on w najgorętszych dniach października 1956 roku.
Kolejne dzieła XX-wieczne przyniosły następne festiwalowe lata, choć organizatorzy musieli balansować między założeniami artystycznymi a wytycznymi ideologicznymi. "Niezależnie od całego szeregu interesujących i pełnych treści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta