W hołdzie Katalonii
W hołdzie Katalonii
(C) AP
W sobotę Futbol Club Barcelona po raz 145. zmierzy się w meczu ligi hiszpańskiej z Realem Madryt. Rywalizacja tych drużyn to najsłynniejsza wojna piłkarska na świecie. To, co w niej najciekawsze, rozgrywa się zwykle poza boiskiem.
Słynne zdanie opisujące futbol jako "najważniejszą ze spraw nieważnych" w Katalonii zabrzmiałoby fałszywie. Tu piłka nożna jest od dziesięcioleci sprawą narodową (Katalończycy nazywają siebie najpotężniejszym spośród europejskich narodów pozbawionych własnego państwa). Założony w 1899 roku przez Szwajcara Hansa - przemianowanego później na katalońskiego "Joana" - Gampera FC Barcelona to "więcej niż klub", jak głosi jego motto. Na organizowany przez Barcę konkurs plastyczny wysyłał swoje prace m.in. Salvador Dali, muzeum klubowe przyjmuje rocznie więcej gości niż muzeum Picassa, a klubowa polityka, transfery i intrygi są dyżurnymi tematami rozmów mieszkańców regionu.
FC Barcelona to największa na świecie demokracja sportowa: dużo ponad 100 tysięcy kibiców, zwanych po katalońsku socis, rozsianych po całym świecie, utrzymuje klub ze swoich składek i co cztery lata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta