Zawód zaufania musi się obronić
Zawód zaufania musi się obronić
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Adwokatura obchodzi jubileusz 85-lecia. Dziś musi stawić czoło - podobnie jak pozostałe korporacje - próbie ograniczenia wolności samorządów zawodów zaufania publicznego. Czy faktycznie jest to priorytetowe zadanie?
STANISŁAW RYMAR: Rzeczywiście, obecnie najbardziej absorbuje nas sprawa zachowania statusu zawodu zaufania publicznego, który cechuje niezależność i dochowanie tajemnicy zawodowej. Tymczasem próbuje się ograniczyć tę niezależność, a także pozbawić samorządy prawnicze wpływu na dobór kandydatów do tego zawodu.
W Sejmie trwają już prace nad projektem PiS, który zmienia zasady wstąpienia do zawodów prawniczych. Decydowałaby o tym 15-osobowa komisja, jedna na cały kraj, w której skład wchodziliby m.in. przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości i uczelni prawniczych. Nie będę oceniał, czy takie egzaminowanie jest fizycznie możliwe. W związku z tym przyspieszyliśmy prace nad projektem nowego prawa o adwokaturze.
Obecne prawo o adwokaturze mówi, że przyjęcia odbywają się w drodze konkursu. Co samorząd adwokacki proponuje zamiast tego?
Przyjęcia na aplikację powinny pozostać w gestii samorządu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta